Sylwetka kapitana Pawła Cymsa


W związku ze społeczną akcją, dotyczącą propozycji zmiany nazwy ronda na skrzyżowaniu ul. Łabiszyńskiej i Powstańców Wielkopolskich, pragniemy przybliżyć sylwetkę kapitana Pawła Cymsa, który dowodził obroną Brzozy w 1919 roku.

Kapitan Paweł Cyms ur. 2.03.1894 r. w Pawłowie koło Gniezna. Bohater walk powstańczych oraz w obronie granic Rzeczypospolitej. Działacz organizacji patriotycznych.

Już w czasach gimnazjalnych wstąpił do tajnej organizacji samokształceniowo-niepodległościowej im. Tomasza Zana. Od początku wybuchu Powstania Wielkopolskiego był czynnie zaangażowany w organizację oddziałów i działania frontowe. Dowodził pododdziałami w walkach o Brzozę 20/21 stycznia 1919 roku.

Wyzwolił wiele miejscowości Kujaw zachodnich (Mogilno, Strzelno, Inowrocław, Złotniki Kujawskie).

Po zwycięskim zakończeniu Powstania Wielkopolskiego uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Następnie brał udział w III Powstaniu Śląskim. W kampanii wrześniowej 1939 roku walczył pod Kockiem, w ostatniej bitwie z Niemcami, pod dowództwem gen. Kleeberga. Po wojnie osiadł w Bystrej Górnej, gdzie pełnił obowiązki sekretarza gminy.

Zmarł 13. 11.1949 r. Na prośbę rodziny był ekshumowany do Gniezna (21.12.2013r.), gdzie spoczął w kwaterze ,,Akropolu Bohaterów” na cmentarzu parafii św. Piotra. Wśród licznych odznaczeń otrzymał Krzyż Orderu Wojennego Virtuti Militari V kl., 4-krotnie Krzyż Walecznych, Krzyż Niepodległości z Mieczami, Śląski Krzyż Powstańczy.

Fot. Wikipedia