Informacja na dzień 10.05.2025 dotycząca realizacji prac konserwatorsko-budowlanych dachu naszego kościoła pn.: „Prace konserwatorsko-budowlane przy renowacji dachu zabytkowego kościoła p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Brzozie”.
Na początek chcę zaznaczyć, że zakres prac nie obejmuje tylko wymiany 88-letniej dachówki i łat drewnianych pod dachówkę, ale w sumie – wykonanie w całości, mimo, że realizowane jest odcinkami – aby nie nastąpiło jakiekolwiek uszkodzenie wnętrza ścian kościoła, czy którejkolwiek z elewacji – wykonanych wcześniej – etapowa rozbiórka dachówki i starych, łat i w to miejsce wykonane jest pełne deskowanie poszczególnych połaci dachu na krokwiach, przykrycie deskowania papą bitumiczną, termozgrzewalną z włóknami mineralnymi dla zapewnienia lepszej szczelności połaci dachu, zabezpieczenia przed ewentualnymi wichurami i przede wszystkim przed możliwymi zaciekami ścian czy też sufitu, celem jest lepsza niż dotychczas była – ochrona obiektu, na długie lata, przed opadami.
Następnie po wykonaniu całej połaci w deskowaniu i papie oraz tymczasowych łatach – umożliwiających poruszanie się po połaci dachu – montaż właściwych kontrłat drewnianych na krokwiach i łat drewnianych pod dachówkę wraz z poziomowaniem każdej połaci – co jest bardzo ważne dla efektu końcowego.
Należy wskazać, że dotychczasowe połacie dachu były już pozapadane – czyli nierówne; po wypoziomowaniu połaci wykonujemy najpierw pomiary, a potem demontaż starych rynien dachowych i po pomiarach wykonujemy montaż, nieistniejącego wcześniej, pasa podrynnowego z blachy dla ochrony gzymsu i ścian, rynhaków i rynien oraz pasa nadrynnowego, którego też wcześniej nie było oraz nowych (wcześniej ich nie było) obróbek blacharskich czołowych przy krawędziach zewnętrznych , montaż nowych koszy z blachy w koszowych, czyli na styku wewnętrznych załamań dachu ; wszystkie elementy blacharki są wykonane z blachy tytanowo-cynkowej; następnie można dopiero zacząć układanie podwójnie dachówki karpiówki żłobkowanej w koronkę.
Należy zaznaczyć, że nasze wymogi dotyczące gęstości /częstości mocowania dachówki do łat są wyższe niż wymaga norma techniczna, co stanowi utrudnienie dla wykonawcy – większa czasochłonność w trakcie montażu – ale wykonawca to realizuje – zgodnie z naszymi wymogami. Tak postawione wymogi miały na celu zwiększenie trwałości pokrycia dachowego i zmniejszenie ewentualnych uszkodzeń przy wichurach czy też huraganach.
Dopiero po ułożeniu dachówki na częściach/pasach połaci stykających, zbiegających się z sobą i montażu właściwej kontrłaty kalenicowej – można montować pas wentylacyjny z blachy podgąsiorowy i montować gąsiory na kalenicach. Tu także zwiększono wymogi częstości mocowania gąsiorów – każdy mocowany.
Powiedzieć należy także, że został oczyszczony i pomalowany stalowy krzyż znajdujący się w kalenicy nad portykiem wejścia głównego do kościoła wraz z zabezpieczeniem miejsca jego montażu blachą ołowianą, co stanowi dobre zabezpieczenie zaprawy betonowej przed przenikaniem wody.
Zaznaczyć należy, że wymienione zostaną też wszystkie rury spustowe na nowe, wykonane z blachy tytanowo – cynkowej. Sukcesywnie wymieniana jest na nową cała instalacja odgromowa na dachu kościoła. Oczywiście wraz z zamocowaniami. Podkreślić należy, że utrudnieniem dla Wykonawcy jest nasz pierwotny wymóg, iż rusztowanie nie może być kotwione do ścian, tylko stabilizowane zastrzałami i dodatkowymi elementami usztywniającymi przestrzennymi – montażowymi. Wymóg ten wynikał z faktu, iż wcześniej wykonaliśmy remonty konserwatorskie elewacji kościoła. Kotwienie rusztowania do ścian spowodowałoby ich uszkodzenia nie tylko zewnętrzne, ale także mogłyby być to uszkodzenia wewnątrz ścian kościoła. Ze wszech miar chcieliśmy uniknąć takich uszkodzeń.
Realizacja prac zgodnie z umową może trwać do 16 września 2025 roku, ale nie wyklucza to możliwości skończenia prac wcześniej. Chciałabym wyjaśnić wątpliwości niektórych naszych Parafian, że prace idą wolno. Zgodnie z warunkami umowy – Wykonawca otrzyma zapłatę po zakończeniu prac, co oznacza, że to on finansuje realizację przez cały czas, czyli kupuje materiały, płaci wynagrodzenia pracownikom, płaci podatki i inne zobowiązania spoczywające na pracodawcy, tak więc aby funkcjonować musi jednocześnie realizować inne mniejsze budowy, po to by mieć środki na bieżące funkcjonowanie – zanim otrzyma zapłatę za realizację naszego zadania. Należy też pamiętać o wszystkich obowiązkowych odbiorach, sprawozdaniach i rozliczeniach, czyli Wykonawca otrzyma wynagrodzenie za wykonaną pracę dopiero za ok. 1,5 miesiąca po zakończeniu pracy, po odbiorze , także przez Konserwatora.
Są to pieniądze dotacyjne więc procedury są inne niż wtedy, gdy pobieramy z naszego konta. Po zakończeniu wszystkich odbiorów, przekazujemy opisane dokumenty do Gminy; ona składa wniosek do Banku, ten po analizie i akceptacji, we właściwym oknie transferowym (2 x w m-c) przesyła pieniądze do Gminy; Gmina do Parafii, a Parafia wtedy Wykonawcy.
Powyższe informacje zebrała wg stanu na 11.05.2025 r. Mgr inż. Elżbieta Sieradzka- Błaszczyńska – Inspektor Nadzoru Inwestorskiego.