OGŁOSZENIA PARAFIALNE – XVII NIEDZIELA ZWYKŁA rok B – 28 VII 2024

1. Dzisiaj kończymy Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa i dlatego dziś po każdej Mszy świętej, będę świecił pojazdy. Ofiary zebrane podczas święcenia przeznaczymy na pojazdy dla Misjonarzy.

2. W tym tygodniu przypada – Pierwszy czwartek – tego dnia od godz. 17.00 – modlimy się o nowe powołania. W pierwszy czwartek i w piątek idę do Chorych. Proszę o nowe zgłoszenia. W pierwszy piątek całodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu. Przy wyjściu z kościoła leży zeszyt, do którego można wpisać się na konkretny czas dyżuru. W pierwszą sobotę Nabożeństwo wynagradzające Najświętszemu Sercu Maryi o godz. 17.30 modlitwa różańcowa.

3. II Gromada Żeńska Skautów Europy w Brzozie zaprasza Dziewczęta w wieku 8-12 lat na Wielką Grę Terenową: rozwiązywanie szyfrów, podążanie za znakami patrolowymi, zagadki, dużo radości oraz nagroda dla każdej uczestniczki. Po grze zasłużony poczęstunek na placu zabaw przy plebanii [można coś przynieść]. Start w niedzielę 4 sierpnia po Mszy św. o godz. 12.00.

4. Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy prowadzi studia magisterskie oraz podyplomowe, nadające kwalifikacje do nauczania religii we wszystkich typach szkół. Rekrutacja na studia zaoczne trwa do 16 września.

5. Z dniem 27 sierpnia przechodzi na emeryturę Proboszcz Parafii pw. św. Mikołaja w Łabiszynie ks. Krzysztof Sobieralski (rocznik święceń 1979). Dziękujemy za Jego 45 letnią posługę duszpasterską i otaczamy Go wdzięczną modlitwą.

6. Pielgrzymka Rowerowa z Gdańska na Jasną Górę przybyła do nas w ubiegły wtorek.

7. Dnia 25 marca 2004 r. została erygowana Diecezja Bydgoska. W tym roku przeżywamy 20 rocznicę tego wydarzenia, dlatego nasz ks. biskup Krzysztof Włodarczyk ustanowił odznaczenie honorowym „Medalem 20-lecia”. Księżom Proboszczom polecił wyróżnienie tym medalem jednego Parafianina. Uwzględniając 10 lat mojej posługi duszpasterskiej w tej parafii chciałbym najpierw podziękować wszystkim, którzy od 1 lipca 2014 r. trwali z ks. Piotrem i ze mną na modlitwie, spieszyli z pomocą materialną podczas remontu świątyni i budowy chodnika na cmentarzu. Wielu Ludzi dobrej woli z własnej inicjatywy podejmowało prace dla piękna i lepszej funkcjonalności naszego kościoła. Na wystawie, która jest nadal pod obrazem Matki Bożej, można zobaczyć tylko migawki z realizowanych inicjatyw. Człowiek, chociażby najbardziej wnikliwy, nie jest w stanie dostrzec ogromu dobra jakie mu towarzyszy. Nie jest w stanie wymienić wszystkich, którzy stanęli na jego drodze i spieszyli z pomocą. Wielu, spośród tych Osób, zakończyło życie doczesne i odebrało nagrodę z rąk Pana naszego Jezusa Chrystusa. O Nich pamiętamy w naszych modlitwach za Zmarłych nie tylko w cotygodniowej modlitwie za Parafian. O Nich przypominają nam dzieła, które po nich pozostały. Otwierając kościół, trzeba przywołać tych, którzy z własnej inicjatywy wymienili zamki w drzwiach, a widząc nowe wydanie lekcjonarzy – zakupili po trzy egzemplarze 10 tomowej publikacji. Czy można zapomnieć o tych Osobach, które dbają o to, aby na ołtarzu był jaśniejący czystością obrus i bielizna kielichowa, a przed ołtarzem piękne kwiaty. Musi radować nas troska o piękno tej świątyni. To wszystko, co czynimy w odniesieniu do tej świątyni jest jakimś znakiem i zaproszeniem do tego, abyśmy zadbali o siebie. Przecież każdy z nas, szczególnie przez sakrament chrztu świętego, stał się świątynią Boga. Podczas I Komunii świętej przyjęliśmy Boga do naszego serca. Każdy z nas, kto stara się żyć w stanie łaski uświęcającej, jest świątynią Boga. Wierzymy, że nadejdzie dla każdego z nas taki dzień, w którym nie tylko my po raz ostatni przyjmiemy Boga w Komunii świętej, ale sam Bóg przyjmie nas do siebie i będziemy żyć wiecznie w radości, bez cierpienia, łez i perspektywy śmierci. Wszystko stanie się nowe i przemienione. Najważniejsza jest nagroda, którą przygotował dla każdego z nas Pan nasz Jezus Chrystus. Ja jednak, jako ks. proboszcz tej parafii, zostałem zobowiązany, aby wyróżnić jednego spośród Was, moi Kochani. Kandydatów zasługujących na nagrodę jest wielu, ale trzeba dokonać wyboru.

Nie pomniejszając zasług żadnego ze szlachetnych i dobrych naszych Parafian wybrałem do nagrody 20-lecia Diecezji Bydgoskiej Pana Jana Zdunka (na zdjęciu) między innymi z następujących powodów:

Człowiek wiary, który ciszy się zaufaniem naszej wspólnoty parafialnej, także mojego Poprzednika ks. Bogusława Kühna. Gdy podjąłem decyzję o wymianie posadzki w naszym kościele, wraz ze śp. Markiem Cichoszem i śp. Lucjanem Dziewałtowskim oraz panem Jackiem Wojtczakiem poszli z własnej inicjatywy do naszych Parafian i zbierali ofiary na zapłacenie wykonanych prac. A gdy został z własnej woli kościelnym zadbał nie tylko o zakrystię, ale i cały kościół i jego otoczenie. Gdy idę do domu parafialnego, idę po chodniku, który pan Jan położył wraz ze śp. Jerzym Sitkiem. Gdy wchodzimy do biura widzimy wiatę, która w okresie letnim służy jako miejsce spotkań dla różnych wspólnot parafialnych i przybywających pielgrzymów. Gdy wejdziemy do domu parafialnego, w piwnicy zobaczymy nowe płytki także w łazience, po które Pan Jan osobiście wybierał i z Panem Markiem zakładał.

Człowiek pracy, który ze względu na wykonywaną pracę pewnie dłużej pracował na kolanach, aniżeli nawet Zakonnicy i Księża.

Człowiek Ofiary – córkę wraz z żoną Wiesławą – oddał Bogu i Kościołowi. Świece palące się przy ołtarzu w naszym kościele, to owoc żmudnej pracy Pana Jana, sam bowiem przetapia zbywający nam wosk na nowe świece.

Człowiek miłości, który trwa przez ponad 50 lat na służbie Tej, której ślubował miłość wierność i uczciwość małżeńską.

Człowiek pokory i cichości, który teraz, gdy wypowiadam te słowa, najlepiej skryłby się pod ziemią. Ale, gdybym ja nie mówił przemówiłyby wszystkie dzieła, które wskazują na Tego, który ich dokonał. Bóg zapłać.