100-lecie Parafii NMP Królowej Polski w Brzozie [zdjęcia]

– Potrzebujemy Bożego miłosierdzia bardziej niż sukcesów i pieniędzy. Potrzebujemy dotknięcia, pochylenia się nad nami Jezusa Miłosiernego i pewności, że Jemu na mnie zależy – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk podczas uroczystej Mszy św. z okazji 100-lecia parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Brzozie.

Uroczystości odbywały się w Święto Miłosierdzia Bożego. – Raduję się, że mogę z wami przeżywać tę rocznicę. Raduję się, że mogę doświadczać żywego Kościoła, a więc działania Ducha Świętego, który zapoczątkował powstanie takiej wspólnoty – mówił bp Włodarczyk, dziękując wszystkim za trwanie na drodze wiary.

Świętując stulecie – jak zauważył biskup – po raz kolejny odczytywane jest słowo Boże, które jest żywe i skuteczne. – Jak bardzo odpowiednia jest Ewangelia na Niedzielę Miłosierdzia Bożego – podkreślił, przypominając słowa Jezusa, jakie ten skierował do św. Siostry Faustyny. „Nie znajdzie ludzkość uspokojenia, dopóki się nie zwróci z ufnością do miłosierdzia mojego”. – Od tamtych objawień upłynęły dziesiątki lat, w tym czasie ludzkość poszła do przodu, a jednak jak chyba nigdy dotąd potrzebujemy Bożego miłosierdzia. Kiedy zostajemy ze sobą sam na sam, to wciąż odkrywamy te przestrzenie, gdzie czujemy się bezradni, samotni, smutni. I czujemy, że bez Boga, Jego pomocy sami sobie nie poradzimy ze sobą i z tym, co nas zniewala, ogranicza, po prostu załamuje i nie daje do końca żyć pełnią życia – zaznaczył.

Jak dodał bp Włodarczyk, by być w pełni człowiekiem, samemu trzeba to miłosierdzie dawać. Więc – jak przypomniał – Jezus podał św. Siostrze Faustynie trzy sposoby czynienia miłosierdzia. – Pierwszy, to jest miłosierny czyn. Ważny jest każdy najmniejszy gest podyktowany miłością. To może być drobiazg, który nas niewiele kosztuje, a dla drugiego może być kołem ratunkowym. Drugim sposobem czynienia miłosierdzia jest miłosierne słowo. Czasem jedno miłosierne słowo może w kogoś wlać nowe siły do życia, uratować go – mówił.

Wreszcie trzeci sposób czynienia miłosierdzia to modlitwa, którą każdego dnia o 15.00 na całym świecie szepcą miliony ust. – Koronka do Miłosierdzia Bożego, która ocaliła niejedno nienarodzone życie, uchroniła przed rozpadem niejedną rodzinę, codziennie ocala miliony tych, co z ufnością ją odmawiają – zakończył.

Uroczystą Mszę św. koncelebrowali:

– ks. Damian Pawlikowski – sekretarz naszego Biskupa

– ks. kan. Kazimierz Drapała – syn naszej Parafii

– ks. prałat Adam Kątny

– ks. senior Bogusław Kühn – były proboszcz naszej Parafii

– ks. Mariusz Kowalski – dyrektor szkół Salezjańskich w Fordonie

– ks. Marcin Kulczynski – syn Parafii – sekretarz Prymasa Polski

– ks. kan. Roman Michalski – dziekan naszego Dekanatu

– ks. Bartosz Golnik – doktorant Santa Croce w Rzymie

– ks. Piotr Wencel – były wikariusz w naszej Parafii

– ks. Wojciech Szukalski – proboszcz naszej Parafii

Autor zdjęć: Bogusław Dudziak